Montaż żaluzji i rolet

montaż żaluzjiPrzygotowanie żaluzji i rolet do montażu musi się rozpocząć przede wszystkim od wykonywania bardzo dokładnych pomiarów. Mamy obecnie do wyboru bardzo wiele różnych gotowych modeli, których kolorystyka jest mocno zróżnicowana i będzie można je przeznaczyć do okien w różnych wymiarach.

Najczęściej nie będzie problemu ze znalezieniem takiego produktu, który będzie nam odpowiadał. Czasami trzeba jednak dopasować roletę czy żaluzję do indywidualnych potrzeb W czasie montażu powinniśmy używać takich śrub oraz kołków, które będą dobrze dopasowanego do tego podłoża w którym dokonywać się będzie montaż.

Trzeba miejsce tego montażu wybrać tak, że żaluzja umożliwi nam wygodne otwieranie okna i nie będzie także zasłaniała czy to grzejnika czy klamki. Powinna być dobrze rozłożona po obu stronach ona. Wyznaczając miejsce montażu należy zacząć od bocznego wspornika wiercąc otwór, po czym można w nim umieścić kołek a potem przygotować wspornik do montażu. Jeśli to się uda będzie można zająć się montażem symetrycznie drugiego wspornika przy użyciu poziomicy oraz linijki.

Jeśli mamy szczególnie szerokie żaluzje czy rolety to czasami można się zdecydować na jakieś dodatkowe wsporniki. Ważne informacje powinien także podawać producent na przygotowanym opakowaniu danych urządzeń. Gdy przygotowujemy wsporniki można zamontować na nich żaluzje i zablokować. 

montaż roletPrzygotowując żaluzję w oknach PCV lepiej unikać wiercenia w tych oknach i można przygotować takie wsporniki, które będzie się przyklejało. Jeśli zwęzić stosowany produkt to należy odpowiednio zaznaczyć miejsca cięcia po położeniu na płasko, tak by dało się wszystko dokładnie wyznaczyć. Maksymalną szerokość cięcia najczęściej określa producenta, dlatego warto tą kwestię również brać pod uwagę.

Po skróceniu żaluzji trzeba także odpowiednio skrócić sznurki, które będą wystawać i ponownie można poszczególne elementy montować. Zawężanie rolet to kwestia, która będzie wykonywana przy użyciu specjalnych noży, które pozwolą nam wykonać cięcie. Walec, na który roleta będzie się nawijać trzeba przyciąć piłką do metalu. W przypadku rolet z wzorami trzeba pamiętać, by dokonać zwężania odpowiednio z obu stron, tak by nie zaburzyć estetycznej koncepcji produktu.

Autor

Daniel Adamczyk

specjalista w zakresie: przysłony zewnętrzne: żaluzje fasadowe, rolety zewnętrzne antywłamaniowe, rolety Veranda, refleksole