Montaż żaluzji

jak zamontować żaluzjeWiększość osób, które mają okna wychodzące na ulicę, albo na drugie okno sąsiada chcą mieć pewną prywatność i dlatego decydują się na rolety albo żaluzje. Decyzję można podjąć niezależnie od tego jakie mamy okna dlatego na pewno jest to istotna kwestia.

Do wyboru mamy obecnie zróżnicowane rolety i żaluzje, które są różne pod kątem metody montażu. Mogą być mocowane do ściany, sufitu, nadproża czy okiennego skrzydła. Żaluzje na początku lat 90 były bardzo popularne i obecnie znów wracają do łask przede wszystkim w związku z tym, że pojawiają się produkty wykonywane z drewna. Dzięki temu rzeczywiście nie kojarzą się już tylko z wnętrzami biurowymi, ale pasują także bardzo dobre do dekoracji domu. Nie oznacza to, że aluminiowe produkty całkowicie zniknęły, ponieważ nadal da się spotkać.

Jeśli mamy mocno nasłonecznione wnętrze, to właśnie te aluminiowe sprawdzą się lepiej, ponieważ skuteczniej odbijają światło. W niektórych sklepach znajdą się także w sprzedaży specjalne żaluzje wykonywane z użyciem tworzywa sztucznego. Trzeba powiedzieć, że są one rzeczywiście tańsze, ale niestety będą także mniej wytrzymałe na temperaturę i mogą się odkształcać.

montaż żaluzjiJako ciekawostkę można zaznaczyć, że są też papierowe albo tkaninowe żaluzje ale to raczej rzadkość. Żaluzje wykonywane są z listewek, które określa się jako lamelki mające różną szerokość. Zawieszone są na szynie, która kryje cięgno. Przez specjalny drążek będzie można tak nimi sterować, że będzie się dało ustawiać kąt nachylenia lamelek tak, że okno będzie mniej lub bardziej zasłonięte.

Żaluzje, które montuje się na ramach okiennych, można także wyposażać w prowadzenie boczne, które będzie je dociskać do okna. Takie modele sprawdzą się na oknie dachowym lub też uchylnym. Jeśli chodzi o wady żaluzji to na pewno trzeba zauważyć, że ich utrzymywanie w czystości jest trudne.

Autor

Piotr Trzaskowski

specjalista w zakresie: automatyka do rolet i markiz