Czyszczenie i konserwacja rolet.

czyszczenie rolet żaluzjiDo niedawna w Polsce jedyną ozdobą okien były firany i zasłony, jednak zmieniło się to w ostatnich czasach i hitem w polskich domach stały się rolety. Mamy do wyboru szeroki wybór rolet: rolety z tkanin, rolety rzymskie, rolety plisowane, rolety dzień-noc. Jak każdy sprzęt w domu, również rolety wymagają stałej dbałości i regularnego czyszczenia.

Od rodzaju rolety zależy jaki sposób czyszczenia zastosujemy i jakich preparatów będziemy używać, a nie każda roleta nadaje się do prania lub czyszczenia na mokro. Przedstawiamy kilka metod w jaki sposób doprowadzić do porządku ozdoby naszych okien. Czyszczenie okresowe. Rolety, jak każdy sprzęt w domu, po pewnym czasie są pokryte kurzem i drobnymi zabrudzeniami. Jeśli będziemy je systematycznie czyścić, prasować i konserwować system zwijający, przedłużymy żywotność rolet na bardzo długo.

Jak to zrobić?

Najczęściej w salonach i pokojach dziecięcych mamy na oknach rolety materiałowe, które pięknie ozdabiają ścianę i okno. Rolety materiałowe najlepiej jest czyścić na sucho, używając do tego ściereczki z mikrofibry lub odkurzacza z zamontowaną odpowiednią końcówką. Jeśli na materiale zauważyliśmy plamki, można je usunąć za pomocą szkolnej gumki do mazania lub po prostu zeskrobać brud. Z czyszczeniem na mokro rolety należy być bardzo ostrożnym, ponieważ brud zamiast usunąć, możemy rozetrzeć bardziej po materiale i powstaną trwałe odbarwienia, których już nie usuniemy.

Czy można prać i prasować rolety?

rolety rzymskie

Zanim zdecydujemy się na pranie rolety, lepiej sprawdźmy z jakich jest materiałów wykonana. Ogólnie odradza się prać roletki, ponieważ może to doprowadzić do wyblaknięcia, skurczenia lub wygniecenia materiału. Tak samo jest z prasowaniem, ponieważ bardzo często rolety są powlekane cieniutką warstwą gumy, to kontakt z rozgrzanym żelazkiem może doprowadzić do katastrofy. Zatem lepiej unikać prania i prasowania przy roletach poziomych.

Rolety rzymskie mają specjalną budowę i można je po demontażu uprać w pralce lub czyścić na mokro. W takim systemie łatwo też wymienić materiał jeśli ulegnie uszkodzeniu, nie trzeba wymieniać całej rolety.

Rolety dzień – noc nie można absolutnie prać w pralce, ale można je delikatnie odkurzyć odkurzaczem z odpowiednią końcówką.

Autor

Piotr Trzaskowski

specjalista w zakresie: automatyka do rolet i markiz