ABC czyszczenia rolet okiennych

czyszczenie rolet żaluzjiRolety materiałowe budzą uznanie na tyle duże, że mówi się o nich otwarcie jako o coraz bardziej popularnej ozdobie okiennej. Nie można jednak zapominać o tym, że nie zawsze wyglądają one tak atrakcyjnie, jak ma to miejsce w chwili zakupu. Oczywiście, nie musimy się na to godzić, a kluczem do sukcesu wydaje się być przede wszystkim ich odpowiednia pielęgnacja.

Jeśli więc będziemy czyścić rolety nie tylko regularnie, ale i we właściwy sposób, z pewnością poprawi to ich jakość i estetykę. Rolety okienne są wykonane z dość zróżnicowanych tkanin, a w związku z tym nie ma jednego sposobu, w jaki reagują na wodę oraz detergenty stosowane przez osoby, które chcą je utrzymać w czystości. Jeszcze zanim zdecydujemy się więc na wypranie lub wyczyszczenie rolety, powinniśmy zainteresować się tym, czy producent nie przygotował instrukcji ułatwiającej nam podjęcie właściwych działań w tym zakresie.

Gdy pytamy o to, co jest podstawą pielęgnacji rolet, zazwyczaj zwraca się nam uwagę na to, że kolosalne znaczenie ma jej regularność. Jeśli więc nie chcemy, aby zabrudzenia były zbyt duże, nie powinniśmy zapominać o korzyściach, jakie odnosimy z regularnego odkurzania rolet. Najlepiej, jeśli czynność tę wykonamy z wykorzystaniem odkurzacza charakteryzującego się delikatna siłą ssącą z wykorzystaniem czystej końcówki.

jak dbać o rolety żaluzje

Jeśli warstwa kurzu nie jest przesadnie duża, możemy zdecydować się na wykorzystanie nie tyle samego odkurzacza, ile wałka z warstwą klejącą często stosowanego do czyszczenia ubrań. Nie bez znaczenia są też właściwości charakterystyczne dla wilgotnej, czystej szmatki. Oczywiście, raz na jakiś czas szmatkę warto zmoczyć, właśnie w taki sposób utrzymuje się bowiem w czystości sam mechanizm rolety.

Jeśli rolety są odkurzane regularnie często okazuje się, że jest to jedyna czynność, na którą musimy się zdecydować. Kurz, który jest zbierany we wczesnym stadium jego powstawania nie wnika w tkaninę, a to pozwala na uniknięcie głębszych zabrudzeń. Problem staje się większy, gdy zaczynamy mieć do czynienia z plamami lub brudnymi śladami na rolecie, w takim przypadku bowiem trudno uniknąć już wykorzystania detergentu. Co gorsza, roleta jest eksponowana na światło słoneczne, a co za tym idzie, nawet niewielki zaciek łatwo rzuca się w oczy. Mniejsze plamki warto zatem ścierać gumką do ścierania.

Autor

Jan Ulik

specjalista ds. stolarki okiennej - przysłony wewnętrzne: żaluzje poziome, pionowe, plisowane, roletki materiałowe, refleksowe