Posts Tagged ‘liceum ogólnokształcące dla dorosłych’

Tanie noclegi nad morzem

Wakacje nad Morzem Bałtyckim to ciągle jeden z najpopularniejszych sposobów Polaków na spędzenie urlopu. Dzięki dobrej sieci dróg dojechanie na wybrzeże nie zajmuje już tyle czasu co kiedyś. Jeżeli zarezerwuje się nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem, wyjazd taki może być całkiem tani. Polskie wybrzeże jest bardzo atrakcyjne dla zwykłego wczasowicza. W zależności od wybranej miejscowości, można oczekiwać innego charakteru wypoczynku. Znajdą się miejsca spokojne, ale i takie, które można określić mianem typowo imprezowych. Jeżeli pojedzie się na wakacje z odpowiednią grupą ludzi, można dostosować swój pobyt do swoich oczekiwań. Okazuje się, że jeżeli pomyśli się wcześniej nad miejscem, można zarezerwować atrakcyjne cenowo noclegi nad morzem. Wymaga to oczywiście wcześniejszych działań, ale jest to naturalne dla każdego rejonu wakacyjnych wypoczynków. Jeżeli ktoś wie, że interesują go wczasy nad morzem, lepiej już wcześniej znać termin swojego wypoczynku, co znacznie wpłynie na cenę wyjazdu. 

Próby niepodległościowe

Polska, jeszcze w końcu szesnastego i na początku siedemnastego wieku, była lokalną potęgą. Siedemnastowieczne wojny w prawdzie umniejszyły jej znaczenie oraz terytorium (choć akurat to nie nazbyt mocno), ale w osiemnaste stulecie Rzeczpospolita wchodziła jako państwo jeszcze z pozoru silne i rozległe, z aspiracjami na odgrywanie roli w regionie. Degeneracja pozycji państwa była jednak błyskawiczna. Przede wszystkim katastrofalną była tutaj polityka króla polskiego w czasie Wielkiej Wojny Północnej, która przyniosła Polsce i Litwie wielkie spustoszenie, choć Rzeczpospolita oficjalnie nie brała nawet w niej udziału. Poprzez sejm niemy i rolę rosyjskiego protektoriatu Polska dotarła do pierwszego i drugiego rozbioru. Przed klęską państwa nie mogła uratować nawet bezprecedensowa próba, jaką było podpisanie konstytucji państwa w dniu 3 maja 1791. Upadek stał się faktem, którego nie były w stanie odwrócić bitwy pod Austerlitz, Ostrołęką czy w Opatowie. Korzystny układ geopolityczny, dzięki któremu Polska mogła się w końcu odrodzić, nastąpił w 123 lata po trzecim rozbiorze i abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Druga Rzeczpospolita powstała w konsekwencji szczęśliwej konstelacji w polityce europejskiej, jaka nastąpiła po pierwszej wojnie światowej, która zakończyła się dziwnym zbiegiem okoliczności porażkami wszystkich trzech mocarstw zaborczych.

Romantyczne powstanie

Choć Polacy w swojej historii wywołali cały szereg powstań, insurekcji i ruchawek, to jednak najbardziej romantycznym (poza oczywiście quasimistyczną próbą powstania w Rzeczpospolitej Krakowskiej) z nich było zdecydowanie Powstanie Styczniowe z lat sześćdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Insurekcja wybuchła w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, przedwcześnie wywołana prewencyjną branką margrabiego Wielopolskiego. Powstańcy, choć wydali dekret o nadaniu ziemi chłopom, którzy pójdą do powstania, nie uzyskali masowej pomocy elementu wiejskiego. Bardzo słabo wyszkolenie, oraz co najważniejsze wyposażenie – zupełny prawie brak nowoczesnej broni, walka często na archaiczne strzelby czy nawet broń białą – sprawiały, że Polacy nie mieli większych szans z Rosjanami. Polacy walczyli metodami wojny partyzanckiej, podejmując jedynie wyzwania taktyczne, gdyż na zarysowanie strategicznych nie było najmniejszych szans. W czasie całej insurekcji odbyło się kilkaset potyczek i bitew, choć bitwy zdarzały się niezmiernie rzadko – np. w Opatowie. Rosjanie rozprawili się z powstaniem bezwzględnie dokonując po jego stłumieniu krwawych represji. Uczestnikom powstania skonfiskowano majątki (był to bardzo ciężki cios dla polskości na Kresach Wschodnich), uwięziono i zesłano na syberię. W kraju usunięto ostatnie pozostałości po dawnej autonomii kongresówki i rozpoczęła się era ostrej akcji rusyfikacyjnej.

Dlaczego warto zwiedzić podziemne labirynty w Opatowie?

Opatów to godne uwagi miasto. Poza zabytkami, które posiada takimi jak np. Brama Warszawska, czy klasztor oo. Bernardynów warto zainteresować się podziemiami miasta. Dawno temu Opatów położony był na bardzo ważnych handlowych szlakach, umiał to wykorzystać – handel rozwijał się, ludzie się bogacili, a dwa razy do roku organizowane były spotkania kupców. Jednak ci, pamiętając o najazdach tatarów swoje magazyny postanowili lokować pod powierzchnią ziemi. Budowali dwu i trzykondygnacyjne piwnice. Tym sposobem pod ziemią powstało miasto. Były w nich lochy i labirynt komór. Nie wiadomo, czy ktokolwiek dowiedziałby się o istnieniu tego miasta, gdyby woda nie zaczęła drążyć lessów i nie spowodowała, że podziemne miasto z budynkami na powierzchni „siadało”. Obecnie turyści mają możliwość zwiedzać tylko część podziemi Opatowa. W sumie trasa ma 402 metry. Podczas jej przejścia mija się 22 pomieszczenia. Warto dodać, że aby zwiedzać podziemia trzeba pokonać prawie 200 stopni. Trasa udostępniona została pod koniec 1985 roku. W piwnicach gospodarz obiektu urządził wystawy, m.in. etnograficzną. Zachowano kopalniany wygląd miejsca, są szyny z wagonikiem, a nawet porzucony kilof. Warto więc zwiedzić nie tylko zabytki na powierzchni ziemi, ale także podziemia.

error: Content is protected !!