Wybierz najlepszą markizę na balkon i taras

markiza na balkonJeśli słońce będzie nam przeszkadzać w normalnym wypoczynku na tarasie czy balkonie na pewno będzie warto przygotować tam markizę. Przy dobrze wybranych markizach będzie można zapominać o pogodzie i zawsze ze świeżego powietrza na balkonie będzie można korzystać.

Rodzaje markiz

Firmy, które produkują lub je instalują mają w ofercie trzy typy, które poleca się do różnych miejsc:

- markizy balkonowe – są przeznaczone do osłaniania silnie nasłonecznionych okien i niewielkich tarasów czy balkonów

markizy tarasowe – różnią się od balkonowych tym, że mają większy rozmiar. Mogą mieć wysięg nawet do 3,5 metra. Stosowane są do osłaniania dużych tarasów czy letnich ogródków. Mają składane ramiona przegubowe. Poszycie przygotowane jest z impregnowanego materiału, kąt nachylenia będzie regulowany.Mogą być przeznaczone także do montowania na ostatnich kondygnacjach w budynku, ale muszą mieć specjalne wsporniki do montażu na ścianie. 

- markizy koszowe – charakteryzują się półokrągłym kształtem i mogą być stosowane do ozdabiania okien, witryn oraz wejść do lokali użyteczności publicznej.

markiza na tarasMogą także znajdować się nad drzwiami balkonowymi. Od jakiegoś czasu znajdują się w sprzedaży także markizy z dwustopniowym kątem nachylenia. Będzie to pierwszy taki produkt w Polsce. Dzięki temu, że ma specjalną, oryginalną konstrukcję będzie mógł także chronić przed blaskiem słońca wschodzącego czy też zachodzącego. Nie będą kolidować z okiennicami oraz drzwiami. Przygotowane markizy mogą być różnie zwijane. Niektóre chowa się w specjalnej kasecie, inne umieszcza w półkasecie, która zabudowana będzie tylko od góry. Tkanina na markizy musi być szczelna i trwała 

Wybierając markizę trzeba sprawdzić z jakiego materiału jest przygotowana. Tkanina musi się charakteryzować dobrą jakością i powinna być odporna na płowienie, zanieczyszczenia czy rozdarcie. Dobrze będzie, jeśli będzie w stanie skutecznie odbijać promieniowanie UV. Głównym zadaniem markizy zawsze jest ochrona przed słońcem a nie deszczem, dlatego nie wszystkie mają odpowiednie do deszczu połówki. 

Jak rozwija się markizę: silnikiem, korbą lub pilotem

Obecnie markizy rozwija się przy użyciu specjalnej, korby albo silnika sterowanego pilotem. Może być zastosowany specjalny silnik elektryczny, który jak się zdaje będzie najkorzystniejszy w wielu sytuacjach, ponieważ wtedy rzeczywiście nie będziemy się musieli z nią męczyć. Dobrze przygotowana markiza powinna nam bez zarzutu służyć przez kilkanaście lat, dlatego warto w dobry produkt inwestować.

Autor

Jan Ulik

specjalista ds. stolarki okiennej - przysłony wewnętrzne: żaluzje poziome, pionowe, plisowane, roletki materiałowe, refleksowe