Rolety wewnętrzne na okna – jak wybrać najodpowiedniejsze?

rolety wewnętrzneWewnętrzne rolety na okna to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, gdy chodzi o zasłonięcie okien w domu czy mieszkaniu. Kiedyś były częściej wykorzystywane żaluzje, ale obecnie tracą na rzecz rolet, które uznawane są za bardziej funkcjonalne a często tańsze.

Decyzja o wybraniu odpowiednich rolet może powodować nawet duży ból głowy, jeśli wcześnie nie mieliśmy z nimi do czynienia. Warto więc mocno się nad takim zakupem zastanowić. Trzeba zobaczyć w sklepach, że różnych rodzajów jest naprawdę wiele. Są one zróżnicowane co do materiału wykonania. Nasz poradnik jest przygotowany dla tych osób, które nie wiedzą co wybrać, gdy chodzi o rolety.

Czego będziemy potrzebować?

Obecnie znajdzie się na rynku masa firm, które zajmują się sprzedawaniem rolet. Ofert jest masa, a ceny są zróżnicowane. Rolety bezinwazyjne to wygodne rozwiązanie, ponieważ są one najmniej uciążliwe przy montażu. Wszystko realizowane jest z zastosowaniem odpowiednich zaczepów, nie trzeba wiercić. Wadą takich rolet jest to, że prowadnice oparte są na żyłkach i mogą się przesuwać.

rolety inwazyjne nieinwazyjneRolety inwazyjne wymagają już wiercenia, ale dzięki temu będą się także dużo lepiej trzymać okien. Mogą także posiadać odpowiednie prowadnice, dzięki czemu nie będzie problemów z przesuwaniem się i tym samym nie będą powstawały prześwity. Wadą takiego rozwiązania będzie jednak to, że jesteśmy zmuszeni do wykonywania otworów w oknach i tym samym już na stałe je w jakieś mierze zniszczymy. Jeśli zmienimy rolety może się okazać, że otwory nie będą pasować a w oknach już zostaną na stałe.

Jeśli chodzi o materiał to rolety są wykonywane z tkanin, które się mocno różnią. Przede wszystkim jednak różna będzie ich tekstura, kolor czy ilość światła, która będzie się przez nie dostawać. Najlepsze i najdroższe są takie, które będą światło zatrzymywać. Trzeba także zastanowić się nad tym, by rolety były odpowiednio dopasowane do tego miejsca, w którym będą montowane. Takie dopasowanie do pomieszczeń ułatwi nam wybór możliwie najlepszych rozwiązań.

Autor

Jan Ulik

specjalista ds. stolarki okiennej - przysłony wewnętrzne: żaluzje poziome, pionowe, plisowane, roletki materiałowe, refleksowe